• Szanowni Państwo

    Witam serdecznie na mojej stronie, mam nadzieję że uzyskają Państwo wszystkie potrzebne informacje. W przypadku pytań proszę o kontakt.

Związek Polaków na Litwie

Polscy harcerze w Wilnie
Polscy harcerze w Wilnie

29.04. – 2.05. – Na zaproszenie Związku Polaków na Litwie wraz z Arturem Górskim, Posłem na Sejm RP przebywałem na Litwie. Spotkałem się między innymi z władzami rejonu solecznickiego, z nauczycielami i młodzieżą szkoły polskiej w Turgielach. Odwiedziłem między innymi Rzeczpospolitą Pawłowską, oraz uczestniczyłem 2 maja w obchodach Dnia Polaka i Polonii. W tym dniu obchodzono również 20-tą rocznicę powstania Związku Polaków na Litwie, punktem kulminacyjnym obchodów był przemarsz Polaków z całej Litwy ulicami Wilna spod siedziby litewskiego parlamentu, aż pod Ostrą Bramę. W ramach wizytacji na Litwie razem z Posłem Arturem Górskim wybraliśmy się na Górze Krzyży. 12 kilometrów od miejscowości Szawle (Šiauliai), obok szosy na trasie Szawle – Ryga znajduje się niewielki pagórek. Jego wysokość sięga 10 metrów, zaś u podstawy zajmuje obszar 25 x 20 metrów. Niezwykłość tego wzniesienia polega na tym, że całą jego powierzchnię zajmują tysiące, głównie drewnianych krzyży, postawionych tutaj przez pielgrzymów z terenu całej Litwy, a nawet i zagranicy. Jako pielgrzymi wbiliśmy własny krzyż, który miał symbolizować poparcie znaków polskości na Litwie.

—-  Galeria Zdjęć

Polacy na Litwie – społeczność ok. 240 tysięcy osób. Polacy są najliczniejszą mniejszością narodową na Litwie, gdzie stanowią ok. 6,7% ludności tego kraju. Mieszkają głównie w Wilnie i w zwartym osadnictwie w rejonach: wileńskim, solecznickim, święciańskim i trockim (gdzie w rejonach solecznickim i wileńskim stanowią większość lokalną). Mimo oficjalnie poprawnych stosunków politycznych, jakie istnieją między Polską a Litwą, ciągle docierają do nas informacje o kolejnych konfliktach i problemach na linii władze litewskie a polska mniejszość, między innymi o tym problemie były prowadzone rozmowy ze spotkanymi Polakami.

W południowo – wschodniej Litwie, przy granicy z Białorusią, w rejonie solecznickim, w pobliżu Turgiel, we wsi Merecz istniało w XVIII wieku słynne na cala Europe niezależne państewko – tzw. Rzeczpospolita Pawłowska. Obejmowała ona obszar ponad 3 tys. hektarów i miała własna konstytucje, herb, pieniądze, swoisty parlament, skarb, kasę samopomocy, szkołę. Jej prezydent, Paweł Brzostowski, zniósł w swych posiadłościach pańszczyznę, ziemie rozparcelował miedzy chłopów i wprowadził spłaty tytułem wykupu. Dbał tez o ich życie, kulturę i oświatę. Był również tłumaczem i wydawca wielu książek i broszur. Rzeczpospolita istniała prawie 30 lat.

Uroczystym złożeniem wieńców i kwiatów w miejscu drogim i szczególnym dla każdego Polaka – przy Mauzoleum Serca Marszałka Józefa Piłsudskiego i Grobie Jego Matki na cmentarzu na Rossie w Wilnie, w piątek, 2 maja, rozpoczęto obchody Dnia Polonii i Polaków za Granicą.W południe w intencji wszystkich Polaków w kaplicy Matki Boskiej Ostrobramskiej odbyła się Msza święta, której przewodniczył biskup Juozas Tunaitis. Około 10 tysięcy litewskich Polaków wzięło udział w uroczystym przemarszu ulicami wileńskiej starówki, manifestując jedność i przynależność do narodu polskiego. W uroczystym biało-czerwonym pochodzie ze wspaniałą orkiestrą dętą „Trimitas” na czele, ulicami Wilna przemaszerowali przedstawiciele 14 oddziałów Związku Polaków na Litwie, przedstawiciele Akcji Wyborczej Polaków na Litwie, około trzydziestu polskich organizacji społecznych, przedstawiciele władz Wilna, rejonów wileńskiego i solecznickiego, a także harcerze, kombatanci, uczniowie polskich szkół, przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej. Razem z Arturem Górskim, Posłem na Sejm RP i Jarosławem Kalinowskim,  Wicemarszałkiem Sejmu RP miałem przyjemność uczestniczyć w tych uroczystościach, które zakończyły się koncertem w hali sportowej, w którym wzięły udział polskie zespoły ludowe, chóry i orkiestra. Szczególną atrakcją był występ Łukasza Zagrobelnego.

%d blogerów lubi to: